chmura tagów

Aktualności

Zwiedzanie muzeów jest modne
2022-06-26
- Po zaborach i I wojnie w największych muzeach było zatrudnionych kilka, kilkanaście, najwyżej 20 osób. Dzisiaj, jeśli mowa o muzeach narodowych, to jest w nich zatrudnionych nawet po kilkaset osób - mówi Tomasz Łęcki*, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu w rozmowie podsumowującej konferencję Muzeum XXI wieku.

JA TU TYLKO CZYTAM. Włosi bez upiększeń, liftingu i pudrowania
2022-06-22
Italia, Italia! Cudowne słońce, niebieskie niebo, gdzie nie spojrzeć - zabytki z każdej epoki, do tego przepyszne jedzenie, choć może nie zawsze najzdrowsze... Długo by wyliczać piękne strony Włoch. A co kryje się pod spodem?

PROSTO Z EKRANU. Podwójne życie Judith
2022-06-22
Antoine Barraud stworzył z gruntu hitchcockowską mieszankę dramatu i thrillera, w której - wbrew stereotypowi - to nie mężczyzna, a kobieta prowadzi podwójne życie rodzinne.

Fort VII - nowe otwarcie
2022-06-22
24 mln złotych kosztowała renowacja Fortu VII przy ul. Polskiej. Fort, który dotąd był przede wszystkim siedzibą Muzeum Martyrologii Wielkopolan, będzie teraz także najlepiej zachowanym obiektem fortyfikacyjnym w Poznaniu. I w pewnym sensie - muzeum Twierdzy Poznań.

Siła sióstr
2022-06-15
Dwie niezwykłe kobiety, pierwsze na świecie dyplomowane farmaceutki, upamiętnia skwer u zbiegu ulic Krakowskiej, Strzeleckiej i Garbary.

Fest Księgarnia - Zagłosuj!
2022-06-12
Wydawnictwo Miejskie Posnania i poznańskie księgarnie kameralne zapraszają czytelników do zabawy i wybrania ulubionej księgarni w mieście.

Komandosi pod lupą
2022-06-08
Są cisi jak duchy, pojawiają się niespodziewanie, np. lądują na terenie wroga na spadochronie, wysadzają w powietrze most lub tunel i rozpływają się w ciemnościach. Tak działają komandosi, wojskowa jednostka do zadań specjalnych. Od 1942 roku taka formacja jest także w Wojsku Polskim. O jej dziejach opowiada wystawa Pod Zielonym Talizmanem - 80 lat polskich komandosów prezentowana w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

PROSTO Z EKRANU. Chciwość
2022-06-04
Klasyczna amerykańska opowieść o niepohamowanej chciwości, właściwa dla westernów w rodzaju Skarb Sierra Madre w reżyserii Johna Hustona, została przez Anthony'ego Hayesa przeniesiona w realia quasi-postapokaliptyczne.

Pokolenia rzemieślników
2022-05-31
- Jednym z najdłużej działających zakładów, o których opowiadamy na wystawie, jest Zakład Fryzjerski Saga z ul. Kanałowej na Łazarzu, prowadzony przez rodzinę Kamińskich. Działa w tym samym lokalu od 96 lat. Prowadzi go piąte pokolenie, a tradycja fryzjerska w rodzinie sięga 1894 roku - mówi Anna Pikuła* z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa o wystawie Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle w Galerii Śluza, która potrwa aż do października.

ZAPISKI Z LAMUSA. Aktor ma grać
2022-05-28
Jubileusz to okazja nie tylko do tego, aby wspominać narodziny wielkich inicjatyw. Często to szansa do snucia opowieści o konkretnym człowieku, który w taki bądź inny sposób, w takiej lub innej dziedzinie, zapisał się na tyle godnie, że po latach zasługuje na ciepłe słowa, salwę oklasków, a nawet wierszyk w gazecie.

Siła książek i przyjaźni
2022-05-24
- Czytaliśmy m.in. Rok 1984 Orwella i Małego Księcia. Jak widać, bardzo różne pozycje i to właśnie świetnie się sprawdza podczas rozmów - mówi Ryszard Kupidura* z Zamkowego Klubu Książki Ukraińskiej.

Cieniom poległych bohaterów
2022-05-20
Dokładnie 100 lat temu, 14 maja 1922 roku, w podpoznańskiej Opalenicy odsłonięto pierwszy pomnik upamiętniający poległych powstańców wielkopolskich.

JA TU TYLKO CZYTAM. Euforia w cieniu traumy
2022-05-17
Każdy, kto choć raz był młody, znajdzie w Hard Land coś z własnych doświadczeń. Czy będzie to poczucie beztroski z czasów, gdy nie trzeba było zabiegać o ubezpieczenie, czy też raczej ból odrzucenia lub pierwsze z wielkich rozczarowań - to już kwestia indywidualna. Benedict Wells zaprasza nas w sentymentalną podróż do prowincjonalnego Grady w Missouri A.D. 1985. Najlepsze w tej książce jest jednak to, co nie stara się być amerykańskie.

Sztuka ma siłę
2022-05-14
Hanna Shumska w dziedzinie artystycznej i Piotr Kacprzak w dziedzinie projektowej zdobyli Grand Prix w 40. Konkursie im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego. Po raz pierwszy nagrodę przyznała także nasza redakcja - powędrowała do Piotra Owczarka za pracę Źrzadło.

Tłumaczenie wyzywające
2022-05-11
- Z jakiegoś powodu Handke był tłumaczony rzadziej niż inni czołowi przedstawiciele współczesnej literatury niemieckojęzycznej, co przełożyło się na jego stosunkowo niewielką rozpoznawalność w naszym kraju. Nie uznałem tego jednak za powód do rozpaczy, ale wręcz przeciwnie - za niepowtarzalną okazję - mówi Kamil Idzikowski*, poznański tłumacz debiutujący przekładem książki Petera Handkego Strach bramkarza przed jedenastką.

ZAPISKI Z LAMUSA. Z zegarkiem w ręku
2022-05-08
Kto kiedykolwiek brał udział w przygotowaniach istotnej uroczystości, choćby i rocznicy, ten wie, że poruszenie to w takich okolicznościach rzecz typowa. I chociaż bywają momenty, że zdaje się, że plan spali na panewce, wspólnym wysiłkiem udaje się go najczęściej zrealizować. Niektórzy działają nieco chaotycznie, inni metodycznie. Dziś opowiem o tych drugich.

Pośród kurzu i huku
2022-05-05
Karolina Breguła wraz z licznym zespołem osób zaangażowanych w działania artystyczne, badawcze i społeczne stworzyła wystawę narracyjną, omawiającą problem eksmisji, utraty domu i wyburzeń obszarów miejskich poddanych gentryfikacji - procesowi, w którym nie uwzględnia się etyczności czy skutków takiej transformacji dla mieszkańców.

Czyj bohater?
2022-05-04
Postać marszałka Wasilija Czujkowa przez lata miała symbolizować w stolicy Wielkopolski przyjaźń polsko-radziecką. Kim jednak naprawdę był ów wojskowy?

PROSTO Z EKRANU. Życie po życiu
2022-05-04
Tytuł najlepszej animacji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, na którym zwyciężały wcześniej takie dzieła jak Twój Vincent czy Sekrety morza, zobowiązuje. Nawet myszy idą do nieba Jana Bubeníčka i Denisy Grimmovej to uniwersalna opowieść bez ograniczeń wiekowych, z której każdy widz - od lat 6 do 106 - ma szansę wyciągnąć coś pouczającego.

ZAPISKI Z LAMUSA. Ślub z pompą!
2022-04-26
Gdyby wskazać na te zdarzenia z życia sławnych i bogatych, które elektryzują tzw. opinię publiczną i sprawiają, że wszystkie media, które informują o ich szczegółach stają się łakomym kąskiem dla zainteresowanych, z pewnością w czołówce znalazłyby się śluby oraz rozwody. Zgorzkniały defetysta stwierdziłby zapewne, że dobre jest złego początkiem - zaczyna się od wielkiej miłości, a kończy na wzajemnych oskarżeniach i publicznym praniu brudów. Dzisiaj defetyzmu szerzyć jednak nie będę! Ku pokrzepieniu serc lepiej skupić się na historii szczęśliwego uczucia znanego i bogatego poznańskiego kupca oraz zdolnej aktorki Teatru Polskiego.