ŁUCJA DANIELEWSKA
- Kategoria: Literatura
- Pierwsze logowanie: 15.12.2014
- Sylwetka:
Pisarka, poetka i tłumaczka urodziła się 6 listopada 1932 roku w Poznaniu, w rodzinie kupieckiej. Jej rodzice, Jan Kowalkiewicz, miłonik literatury klasycznej i teatru oraz podzielająca jego zainteresowania i pasje żona Gabriela, byli włacicielami Składnicy Drewna Budowlanego mieszczącej przy drodze Dębińskiej 2. Do stałych klientów tej firmy należała m.in. Opera Poznańska.
W czasie drugiej wojny światowej rodzina została wysiedlona do Warszawy (mieszkała w domu Artura Oppmana), a po upadku Powstania Warszawskiego znalazła się w Pruszkowie i Flosenburgu.
Niezależnie od licznych obowiązków poetka raz po raz sięgała po pióro. Jej juwenilia oceniał Leopold Staff. Debiutowała w 1954 roku na łamach Gazety Poznańskiej w dodatku kulturalnym Widnokrąg wierszami: "W oczekiwaniu" i "Barwa miodu", a w 1956 roku prozą, opowiadaniem "Korale". W 1954 roku została przyjęta do Koła Młodych Związku Literatów Polskich, póniej jako współzałożycielka Literackiej Grupy Swantewit, była jej członkiem w latach 1957-1965. W Almanachu tej grupy Piąte strony świata - obok Jadwigi Badowskiej, Eugeniusza Kobyleckiego, Czesława Kubalika, Juliana Rynowieckiego i Janusza Sauera opublikowała jedenaście swoich wierszy. W 1977 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich.
W latach 1971-1983 była lektorką znanej nie tylko w Polsce poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. Niemal równoległe, w latach 1972-1988 prowadziła spotkania z pisarzami i aktorami w Kawiarni Literackiej przy poznańskim Starym Rynku 46/47. Po zamknięciu kawiarni spotkania z poetami odbywały się jako rody Literackie w dawnej siedzibie Muzeum Farmacji przy Starym Rynku 41.
Studiowała slawistykę na Uniwersytecie w Zagrzebiu, ukończyła na Uniwersytecie im. A.Mickiewicza, gdzie uzyskała tytuł magistra filologii chorwackiej i serbskiej. Od roku 1994 do 2002 była wykładowczynią w Katedrze Filologii Słowiańskiej UAM w Poznaniu.
Łucja Danielewska zmarła 23 sierpnia 2004 roku i została pochowana na cmentarzu górczyńskim.
- Varia:
Łucja Danielewska była dwukrotnie wiceprezesem Poznańskiego oddziału ZLP (1987-89) i (1989-92), a w latach 1989-92, jako członek Zarządu Głównego ZLP, weszła w skład Głównego Sądu Koleżeńskiego, którego przewodniczącą została w kadencji 1992-1995. W roku 1986 została mianowana członkiem Narodowej Rady Kultury, a w 1989 członkiem Rady Funduszu Literatury działającym przy Ministerstwie Kultury.
Jej wiersze i proza ukazywały się na łamach literackiej i codziennej prasy, radio, telewizji, oraz antologiach w kraju i zagranicą, tłumaczone na języki: angielski, chorwacki, czeski, estoński, grecki, japoński, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski. Opublikowała kilkaset tłumaczeń wierszy z języków: bułgarskiego, chorwackiego, rosyjskiego, serbskiego, węgierskiego także wiersz łacińskojęzycznej poetki okresu baroku, Anny Memoraty. Poetka tworzyła również bezporednio w języku chorwackim. International Biographical Centre w Cambridge przyznał jej zaszczytny tytuł Woman of the Year 2000/2001. Stosowna inskrypcja na specjalnym medalu brzmi: W uznaniu zasług dla poezji.
Komentarze:
Brak komentarzy.