ROMAN ULATOWSKI
- Kategoria: Sztuki wizualne
- Pierwsze logowanie: 19.12.2014
- Sylwetka:
Poznański fotograf, zaliczany do grona najwybitniejszych polskich fotografów pierwszej połowy XX wieku. Urodzony 2 sierpnia 1881 w Łeknie, zmarły 26 marca 1959 w Poznaniu. W latach 20-tych XX wieku rozpoczął systematyczną dokumentację najważniejszych zabytków Poznania i Wielkopolski. Zajmował się także reprodukcją dzieł sztuki. Był ojcem znanego dyplomaty, dziennikarza, pisarza i obieżyświata Jana Ulatowskiego.
Po ukończeniu szkoły w Poznaniu w roku 1895 rozpoczął naukę zawodu w zakładzie fotograficznym "E. Mirska" w Poznaniu. W latach 1898-1905 Ulatowski pracował w Niemczech (Dreźnie, Monachium i Berlinie). Przy tej okazji poznał najnowocześniejszą aparaturę laboratoryjną oraz sprzęt fotograficzny. W Berlinie poznał swoją przyszłą żonę, Praksedę Rakowską. W roku 1905 powrócił do Poznania, gdzie rozpoczął pracę na stanowisku kierownika "Atelier Rubens", dawnego zakładu "E. Mirska". W roku 1908 przeprowadził się do Bydgoszczy, gdzie otworzył własny zakład fotograficzny - "Atelier Rembrandt". W roku 1914 wrócił do Poznania i przy placu Wolności założył własny zakład "Pracownia Fotografii Artystycznej R. S. Ulatowski". Zakład ten szybko stał się najbardziej znanym tego typu w Wielkopolsce a także miejscem spotkań literatów, aktorów, malarzy, muzyków.
W 1919 roku utworzył Zachodniopolski Związek Fotografów Zawodowych, oraz miesięcznik fotograficzny Światłocień. Zwołał do Poznania w 1923 roku zjazd fotografów zawodowych i amatorów oraz urządził pierwszą w wolnej Polsce wystawę fotografii artystycznej. W 1933 roku został członkiem Fotoklubu Polskiego. Był pierwszym organizatorem życia fotograficznego w Wielkopolsce
Jego fotografie, wykonywane w technice bromowej w formacie ok. 13x18 cm i barwione następnie na kolor sepii, niosą ze sobą niezwykle wysoką wartość artystyczną jak i dokumentalną. Podobnymi kolekcjami zdjęć z tego okresu mogą poszczycić się jedynie Wilno i Warszawa, gdzie pracował Jan Bułhak.
Ulatowski nie ograniczał tematyki swoich fotografii do dzieł sztuki i zabytków Wielkopolski. Podobne osiągnięcia miał również w portrecie oraz fotografii krajobrazów.
- Varia:
Ulatowski swoje fotografie zestawiał tematycznie w teki (powstało ich w sumie 24), każda zawierająca około 50 odbitek. Pierwszą z tek był wydany w 1926 roku "Ratusz Poznański". Wszystkie teki zorganizowane są w serie, które ukazały się w latach1926 - 1938:
- "Poznań Dawny i Nowy" (15 tek)
- "Sztuki piękne Powszechnej Wystawy Krajowejw Poznaniu w 1929 r." (6 tek)
- "Wielkopolska w obrazach" (3 teki)
Dużą część jego fotografii można obejrzeć na www.cyryl.poznan.pl.
Komentarze:
Brak komentarzy.