chmura tagów
Aktualności
Chcemy, by publiczność dobrze się z nami czuła
2022-11-30
- Zestawimy Koncert na orkiestrę Lutosławskiego z inspirowaną Beatlesami Abbey Road Rhapsody, czyli z Koncertem skrzypcowym napisanym przez skrzypka Guya Braunsteina - mówi Łukasz Borowicz**, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. - Czekamy też bardzo na koncerty pod batutą naszego głównego dyrygenta gościnnego, Paula McCreesha. Dyrygentem-rezydentem w tym sezonie jest oczekiwany przez publiczność i orkiestrę Ariel Zuckermann, który zaprezentuje się także jako... wirtuoz fletu - dodaje Wojciech Nentwig*, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. O planach na kolejne miesiące sezonu 2022/23 i 75. urodzinach Filharmonii rozmawia z nimi Katarzyna Kamińska.
ZAPISKI Z LAMUSA. Prawda (nie tylko) ekranu
2022-11-26
Sztuka ma wzbudzać emocje. Temu nikt nie zaprzeczy. Ma powodować, że widz pozwoli się porwać falom rozmaitych uczuć - od radości, przez wzruszenie, aż do przerażenia. Czy i sam autor dzieła, dla przykładu filmowego, odczuwa emocje, jakie pragnie przekazać swoim odbiorcom? Czy nie tu, w fazie produkcji, zaczyna się ta spirala emocji, która potem zatacza coraz szersze kręgi?
Komeda na płytach
2022-11-23
Dziełem prawdziwie zachwycającym jest wydana właśnie książka poświęcona płytom z muzyką Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, urodzonego w Poznaniu wybitnego pianisty i kompozytora.
Czary mary... jesteś dzieciakiem
2022-11-19
Teatr Animacji po raz kolejny podjął próbę przekonania widzów do spektakli niekonwencjonalnych. W Ślimaku i Lwie... eksperymentuje z treścią. Autorem sztuki jest... pięciolatek.
JA TU TYLKO CZYTAM. Afryka dzielona od linijki
2022-11-15
Tanganika w pierwszej połowie XX wieku to tygiel kultur i narodów, w którym przenikają się, a często też walczą o dominację, wpływy afrykańskie, azjatyckie oraz europejskie. I to właśnie do niej przenosi nas laureat literackiej Nagrody Nobla w 2021, Abdulrazak Gurnah, w Powróconych. To powieść o pokoleniach naznaczonych piętnem kolonializmu, zinstytucjonalizowanym wyzysku, starciach tradycji z postępem. A także - o powrotach. Nie tylko tych pożądanych.
Otucha we frazach
2022-11-12
Paulina Korzeniewska jest poetką, ale i literaturoznawczynią, na co dzień związaną z Uniwersytetem Zielonogórskim. Jej utwory zyskały już uznanie krytyków - debiutancki zbiór z 2011 roku Usta Vivien Leigh przyniósł nominację do wrocławskiego Silesiusa. Pogodna biel dobrego samopoczucia z 2016 roku nagrodzona została Lubuskim Wawrzynem Literackim.
Cieszę się z tego, gdzie jestem
2022-11-08
- Nawet dobrze czułam się na scenie, ale gdy kiedyś przez przypadek musiałam stanąć po drugiej stronie, poczułam definitywnie, że kreowanie światów, wyciąganie z aktorów emocji to moje miejsce - mówi Anna Szymczak*, scenarzystka i reżyserka teatralna, kierowniczka asz.teatru, która zwyciężyła w kategorii Człowiek kultury sezonu 2021/2022 w Plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl.
Fenomen Hammershøia
2022-11-05
- To rzeczywiście był skomplikowany proces, bo była to nie tylko pierwsza wystawa w Polsce, ale i w naszej części Europy. Rosnące zainteresowanie Hammershøiem na świecie przekłada się na trudność w zdobyciu jego obrazów - mówi Martyna Łukasiewicz, kuratorka wystawy Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza w Muzeum Narodowym, która zwyciężyła w kategorii Wydarzenie kulturalne sezonu 2021/2022 w Plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl.
JA TU TYLKO CZYTAM. Jak cię piszą, tak cię słyszą
2022-11-02
Chełm podarował nam Kalesony Boga Wojny, Dębica - Przyczłapy do Bulgulatora nr 6, Siedlce zaś - Dziewczynkę z Granatami. To tylko przykładowe nazwy zespołów współtworzących w latach 1975-2022 polską alternatywę muzyczną. Trud opracowania możliwie wyczerpującego spisu formacji i projektów solowych aktywnych w minionych pięciu dekadach wzięli na swoje barki Artur Sobiela i Tomasz Sikora. Narodowy spis zespołów zarówno ocala od zapomnienia setki garażowych kapel, jak i podkreśla kreatywność - jeśli nie muzyczną, to chociaż onomastyczną - naszych artystów. Ale, żeby nie było zbyt słodko, zwraca też uwagę na wiele niepokojących zjawisk ideowych powiązanych z kontrkulturą.
Choroby rodzinne
2022-10-25
Happy Family, poradnia domowa to wystawa będąca swoistym podsumowaniem rodzinno-badawczego projektu prowadzonego przez Karolinę Balcer, artystkę wizualną eksplorującą obszary takie jak malarstwo, wideo, tekstylia czy architektura. Balcer pracę nad projektem zaczęła w 2020 roku - punktem wyjścia była próba zrozumienia tego, w jaki sposób uzależnienie i zaburzenia jednego członka rodziny wpływają na pozostałych. Bohaterami projektu są: Aleksandra (mama, żona), Karolina (córka, siostra), Sławomir (mąż, tata) i Filip (syn, brat).
Podróż fotograficzna
2022-10-20
Od Zbąszynia do Konina i od Piły po Kalisz. Oczywiście z mocną reprezentacją w stolicy regionu. Już 14 października rusza kolejna edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Festiwalu nietypowego, będącego raczej przeglądem artystycznym niż wielką radosną fiestą zwieńczoną imprezą i muzycznymi bachanaliami. I próżno w nim szukać zagranicznych headlinerów. W końcu organizatorzy zapraszają na wycieczki do lokalnych galerii sztuki.
Różowy delfin
2022-10-20
"Bazując na prywatnych doświadczeniach pracy w teatrze i na scenie tańca, konkursach i audycjach, doświadczeniach związanych z przymusem ciągłego udowadniania talentu i wszechstronności, spróbuję nazwać emocje, jakie mogą towarzyszyć performerom w momencie oceniania ich przez osoby, które mają władzę i decydują o ich przyszłości" - pisze Michał Przybyła, autor spektaklu Czarny to mój szczęśliwy kolor, zorganizowanego przez Scenę Roboczą na Scenie Trzeciej Teatru Nowego w Poznaniu i stworzonego wspólnie z Marcinem Miętusem.
JA TU TYLKO CZYTAM. Johnny maszeruje dalej
2022-10-16
Pocisk artyleryjski odbiera mu kończyny i twarz, a wraz z nią - zmysły wzroku, słuchu, węchu i smaku. Joe Bonham staje się więźniem w okaleczonym ciele, podtrzymywanym przy życiu przez wojskowych lekarzy. Gubiąc się w odmętach wspomnień i próbując ustanowić granicę między snem a jawą, chłopiec poszukuje sposobu na zakomunikowanie światu, że w jego neuronach tli się świadomość. A także - że może jeszcze do czegoś przydać się społeczeństwu. Przed paroma miesiącami polskiego wydania doczekała się być może najbardziej wstrząsająca powieść antywojenna wszech czasów, Johnny poszedł na wojnę Daltona Trumbo.
Teatr z sensem
2022-10-12
- Na przyszły rok zaplanowałam 11 wydarzeń premierowych. To m.in. spektakle, czytania performatywne. Zrobimy coś z naszymi gośćmi z Ukrainy, którzy mają ciekawe rzeczy do opowiedzenia - zapowiada Renata Stolarska*, nowa dyrektorka Teatru Ósmego Dnia.
PROSTO Z EKRANU. Zderzenie z kartonem
2022-10-08
Tomasz Konecki (Lejdis, Listy do M.) jako reżyser, Ilona Łepkowska ("królowa polskich seriali") jako scenarzystka. Nikt nie oczekiwał po tym duecie ambitnego kina gatunkowego, a jednak Zołza, która mogła mieć spory potencjał komediowy, rozczarowuje na całej linii.
Mroczny sekret
2022-10-04
W 1969 roku w Dortmundzie w Niemczech zmarł szanowany i ceniony obywatel tego miasta - doktor Kurt Blome. W czasie wojny często bywał w Poznaniu i podpoznańskim Pokrzywnie...
Pytanie o dobrostan
2022-09-29
Twórcy Poznań Design Festiwalu postrzegają design jako sposób myślenia i twórczego rozwiązywania istotnych społecznie oraz ekologicznie problemów, czym zwracają uwagę osób zainteresowanych projektowaniem. Kolejna odsłona wydarzenia odbędzie się na przełomie września i października.
JA TU TYLKO CZYTAM. Mamy czarne lustro w domu!
2022-09-27
W korporacyjnym socjolekcie konwersja to ogół pożądanych interakcji osiąganych za pośrednictwem stron internetowych. Cele konwersji to np. zakup promowanego produktu lub skorzystanie z danej usługi. Jeśli jednak agencje interaktywne wymuszają określone działania nie za pośrednictwem reklam, lecz wykreowanych person medialnych, i do tego zgodnie z etyką zawodową FSB - witamy na kartach Konwersji Piotra Rogoży. Jego najnowsza powieść to dość kasandryczny w wymowie thriller o marketingu czarnym jak lustro Charliego Brookera i elastycznych formach zatrudnienia.
Jazz mistrzów i młodych
2022-09-24
Antyszkolenie i muzyka rytmiczna czasem zwana jazzem. Co może się kryć za tak przewrotnymi słowami? To koncert i warsztaty w ramach Urbanator Days 2022, czyli cyklicznego wydarzenia, podczas którego młodzi muzycy uczą się i grają z mistrzami jazzu - z pomysłodawcą warsztatów, Michałem Urbaniakiem, na czele.
Domy i ich ludzie
2022-09-20
- Zależy nam na różnorodności, stąd obecność kamienic, bloku z wielkiej płyty, domu jednorodzinnego zaprojektowanego przez mieszkającego w nim architekta, nietypowego domu atrialnego itd. Ale nie każde mieszkanie lokatorzy chcą pokazać. Niektórzy nas do domów nie zaproszą - mówią Andżelika Jabłońska* i Jakub Głaz**, współtwórcy filmowego cyklu Domokrążcy.