ZESPÓŁ STRING CONNECTION
- Kategoria: Muzyka
- Pierwsze logowanie: 30.12.2014
- Sylwetka:
Polski zespół jazzowy, utworzony w 1981 roku w Poznaniu.
Zespół String Connection wywodzi się z poznańskiej studenckiej grupy Warsztat, w której grali razem Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz i basista Zbigniew Wrombel. W lutym 1981 roku dołączył do tej trójki klawiszowiec Janusz Skowron, a rok później saksofonista Andrzej Olejniczak (znany z zespołu Sunship) oraz basista Krzysztof Ścierański (z krakowskiej grupy Laboratorium). Ścierański zastąpił na basie Zbigniewa Wrombla. Nastąpiła również czasowa zmiana perkusisty - Przybyłowicza zastępowałZbigniew Lewandowski. Właśnie w takim składzie została nagrana pierwsza płyta LP "Workoholic" wydana przez Poljazz w 1982 roku, zawierająca najpopularniejszy utwór "Cantabile in h-moll".
Koncerty String Connection przynosiły grupie coraz liczniejszą rzeszę fanów. Pojawiły się też pierwsze prestiżowe nagrody, takie jak ta podczas V Międzynarodowego Konkursu Jazzowego Hoeilaart 83 w Brukseli (1983), która otworzyła zespołowi drogę na najważniejsze europejskie festiwale, m.in. w Debreczynie, Norymberdze, Berlinie Zachodnim, Le Mans, Paryżu, Hadze. Koncertowali w USA i Kanadzie, co w tamtych latach nie było takie proste. Zagrali też dwie duże trasy po Związku Radzieckim.
String Connection został doceniony również przez czytelników i redaktorów czasopisma "Jazz Forum" - w latach 1982-1984 zajmował prestiżowe pierwsze miejsce w kategorii "Grupa jazzowa". Krzesimir Dębski otrzymał również indywidualnie wysokie lokaty w ankiecie czytelników "Jazz Forum Top Poll", zostając w 1984 i 1983 muzykiem oraz kompozytorem roku. Docenione zostały również jego umiejętności w zakresie aranżacji i gry na skrzypcach, porównywany był z Michałem Urbaniakiem i Zbigniewem Seifertem.
String Connection przywiązywało dużą wagę do wydawnictw płytowych. Kolejne czarne krążki LP nagrane w kwintetowym składzie (i z Przybyłowiczem na perkusji) to "New Romantic Expectation" (Poljazz 1983) i płyta z koncertu w sali Teatru Estrady Buffo z 22 lutego 1984 - "String Connection - Koncert w Buffo" (Polton 1984).
W 1984 roku skład opuścił Andrzej Olejniczak, który wyjechał za granicę. W kolejnych płytach nie brał udziału również Janusz Skowron. W trzyosobowym składzie String Connection nagrało: "String Connection Trio" (Polton 1984), "String Connection" (Wifon 1987) oraz wydane w Niemczech płyty "Der Walzer von Weltende (MPS 1985) i "Bizzaramente" z gościnnym udziałem Dom Um Romao i Petera Szalay na instrumentach perkusyjnych (Pool Music 1988). Dużą zmianę uzupełniającą niejako braki personalne było użycie w tych nagraniach przez Dębskiego nowych, elektronicznych brzmień z syntezatora. W 1986 roku ukazała się także koncertowa płyta "Live in Warszaw", gdzie do zespołu dołączył Andrzej Jagodziński (fortepian i waltornia).
W międzyczasie Krzesimir Dębski stawał się coraz bardziej popularny jako kompozytor muzyki filmowej i aranżer. Nie ustawał również w pisaniu utworów muzyki współczesnej. Coraz więcej obowiązków w tych zakresach sprawiło, że String Connection musiało zawiesić działalność.
- Varia:
Skład
- Krzesimir Dębski - skrzypce, fortepian akustyczny, polymoog
- Krzysztof Przybyłowicz - perkusja
- Zbigniew Lewandowski - perkusja
- Andrzej Olejniczak - saksofon tenorowy i sopranowy
- Janusz Skowron - pianino Fendera, organy Hammonda, polymoog
- Zbigniew Wrombel - gitara basowa (1981, 1986-1988)
- Krzysztof Ścierański - gitara basowa
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/String_Connection
Dzieła wybrane
Poniżej znajdują się odnośniki do plików tekstowych, graficznych i multimedialnych dostarczonych przez autora i/lub Multimikser.
Komentarze:
Brak komentarzy.