JERZY KURCZEWSKI
- Kategoria: Muzyka
- Pierwsze logowanie: 15.12.2014
- Sylwetka:
Urodził się w Poznaniu 13 października 1924 roku. W wieku 13 lat rozpoczął przygodę z harcerstwem. Podczas okupacji rodzina Kurczewskich pozostała w Poznaniu. Jako szesnastolatek, aby uniknąć wywiezienia do Niemiec, pracował jako robotnik w Reseve - Lazarett Posen. W czasie wojny uczęszczał na lekcje gry na fortepianie początkowo do H. Malinowskiej, a później do Gertrudy Konatkowskiej.
Ogromny wpływ na kształtowanie się Jego osobowości wywarła konspiracyjna grupa Flimoni. Po zakończeniu walk o Poznań Kurczewski rozpoczął naukę w Liceum im. św. Jana Kantego oraz kontynuował działalność harcerską. Został zastępowym Sokołów. A ponieważ marzył o zastępie artystycznym 40. Poznańska Drużyna Harcerska im. Fryderyka Chopina stała się Chórem Chłopięcym Miniaturka. Pierwsze próby odbywały się w mieszkaniu rodziny Kurczewskich.
W 1946 roku Jerzy Kurczewski rozpoczął studia muzykologiczne na UAM oraz naukę na II roku szkoły średniej w klasie organów Józefa Pawlaka. W 1947 roku zdał egzaminy na teorię specjalną na poznańską PWSM. W następnym roku Miniaturka odbyła pierwszą podróż po Ziemiach Zachodnich, a w sierpniu 1949 roku zajęła II miejsce na konkursie podczas Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Budapeszcie.
W 1950 Jerzy Kurczewski otrzymał dyplomy z muzykologii i teorii specjalnej i rozpoczął studia dyrygenckie u Waleriana Bierdiajewa i Stanisława Wisłockiego. Studiował i równocześnie pracował zawodowo. Był m.in. etnologiem w Państwowym Instytucie Sztuki, grał na kotłach w Teatrze Polskim, był reżyserem muzycznym w rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu, wykładał muzykologię na Uniwersytecie Poznańskim, był dyrygentem Symfonicznej Orkiestry Objazdowej w Poznaniu oraz prelegentem w Artosie.
W 1955 roku został szefem artystycznym Opery Dziecięcej w Poznaniu. Gdy ją zlikwidowano skoncentrował się na pracy z chórem. Myślał o założeniu szkoły chóralnej co miało miejsce w 1957 roku. Cztery lata później Chór Kurczewskiego używał już oficjalnej nazwy Poznański Chór Chłopięcy. Pracował z nim nieprzerwanie do roku 1990. Szkołą Chóralną kierował do roku 1992. W 1967 roku zorganizował I Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych.
Zmarł 9 września 1995 roku.
źródło: gloswielkopolski.pl
- Varia:
Jerzy Kurczewski był twórcą wielu opracowań utworów, kolęd na chór a cappella. Pisał też muzykę do sztuk teatralnych dla dzieci, m.in:
- "O Kasi co gąski zgubiła"
- "Chochołowa muzyka"
- "Bałwankowa bajka"
- "Bajka o krasnoludkach i sierotce Marysi"
- "Bajki według La Fontaine'a"
- opery dla dzieci: - "Lajkonik"
- "Koziołki z wieży ratuszowej",
Nagrody i wyróżnienia:
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1994),
- Krzyż Komandorski, Oficerski i Kawalerski tego orderu.
Dzieła wybrane
Poniżej znajdują się odnośniki do plików tekstowych, graficznych i multimedialnych dostarczonych przez autora i/lub Multimikser.
Komentarze:
Brak komentarzy.