PRZEMYSŁAW BYSTRZYCKI
- Kategoria: Literatura
- Pierwsze logowanie: 19.11.2014
- Sylwetka:
Pisarz, dziennikarz, podporucznik Wojska Polskiego, cichociemny. Urodził się w cenionej rodzinie przemyskiej 23.05.1923 roku. Zmarł w 2004 roku w Poznaniu. Dziadek Przemysława Bystrzyckiego, Michał (1864-1957) był przemysłowcem, właścicielem tartaku. Jego rodzicami byli Tadeusz (1899-1940, inżynier architekt) i Helena, z domu Stankiewicz (członkini POW). Zarówno ojciec, jak i dziadek pełnili funkcję burmistrza Przemyśla.
Przemysław Bystrzycki wychowywał się w Przemyślu. W trakcie II wojny światowej, podczas okupacji sowieckiej, 12 kwietnia 1940, dwa dni po aresztowaniu przez NKWD ojca, wiceprezydenta Przemyśla (późniejszej ofiary zbrodni katyńskiej, zamordowanego w Kijowie), został wywieziony wraz z rodziną (matką, babką i trzema siostrami) w głąb ZSRR do Kazachstanu, gdzie pracował w kołchozie (obwód kustanajski, rejon ubogański, sielsowiet szuwałowski, posiołek Paniewka), a następnie w sowchozie (rejon karasuski, sielsowiet kuszmuruński). 21 listopada 1941 zgłosił się do formującej się tam Armii Polskiej na Wschodzie. W Dunalastair House w Szkocji zdał maturę.
- Varia:
Był oficerem - dowódcą tajnej radiostacji 1 Pułku Piechoty Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, działającej do sierpnia 1945. Po wojnie pozostał w podziemiu, ale po zdradzie, wraz ze swoim dowódcą został aresztowany 23 sierpnia 1945 w Krakowie przez Urząd Bezpieczeństwa. 31 grudnia 1945 został skazany na 6 lat więzienia. Na mocy amnestii karę zmniejszono do 1 roku, zaliczono okres aresztowania, wskutek czego został zwolniony 23 sierpnia 1946.
Przeniósł się do Poznania. Zdał maturę w liceum dla dorosłych w lipcu 1947. Od 1947 studiował na Wydziale Socjologii i Ekonomii na Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kończąc studia ekonomiczne w 1951 i socjologiczne w 1952. Równolegle odbył studia w zakresie języków obcych i ukończył Uniwersytet w Perugii we Włoszech. Należał do redakcji pisma Poznań - dzieje, ludzie, kultura, a także miesięcznika Nurt.
W ostatnich latach życia pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Raczyńskich. W jej sprawie oraz śledztwa dotyczącego zbrodni katyńskiej interweniował w ostatnich latach życia. W latach powojennym nie przyjmował awansów oficerskich.
Pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.
Komentarze:
Brak komentarzy.