TEATR WIERZBAK
- Kategoria: Teatr i film
- Pierwsze logowanie: 15.10.2015
- Sylwetka:
W 2014 roku minęła trzydziesta rocznica powstania Nieinstytucjonalnego Zawodowego Teatru Wierzbak. To spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - pierwszy w latach 80. usankcjonowany prawnie teatr prywatny. Jego twórcami są aktorzy Teatru Lalki i Aktora Marcinek (dzisiejszy Teatr Animacji): Grażyna Wydrowska, Artur Szych i Bogdan Wąsiel.
Na początku działalności Teatr Wierzbak znalazł dla siebie miejsce w Wielkopolskim Ośrodku Tanecznym Federacji Stowarzyszeń Klubów Tanecznych w Polsce, który chwilę później stał się Wielkopolskim Ośrodkiem Kultury kierowanym przez Janusza Leśniewskiego. Jakiś czas aktorzy pracowali w WOK, prowadząc warsztaty teatralne, jednak szybko zrezygnowali ze swoich części etatów i stali się "teatralnymi prywaciarzami".
Teatr Wierzbak specjalizował się w twórczości dla dzieci i młodzieży. Ich dwa pierwsze przedstawienia to: "Baśnie Andersena" i "Baśnie braci Grimm". Ale ponad to zrealizowali m.in. spektakl "Pan Faja i mądrala" czy legendarne dziś dzieło "Wypukły", w którym twórcom udaje się za pomocą wiklinowych koszy opowiedzieć o tym, jak bardzo różnimy się między sobą.
Patronką artystyczną teatru została Leokadia Serafinowicz, która przez 20 lat zarządzała Teatrem Lalki i Aktora Marcinek. Od kwietnia 1984 Juliusz Tyszka pełnił w nim funkcję kierownika literackiego i kronikarza. W pierwszym okresie ich międzynarodowej kariery był również menedżerem do spraw kontaktów zagranicznych.
Dziś teatr nie istnieje, ale jego tradycja przetrwała w działalności "Teatru Wierzbak Plus - Artur Szych", indywidualnej propozycji jednego z założycieli Teatru Wierzbak.
Komentarze:
Brak komentarzy.