MARTA GUŚNIOWSKA
- Kategoria: Teatr i film
- Pierwsze logowanie: 15.10.2015
- Sylwetka:
Marta Guśniowska (rocznik 1979) to - obok Maliny Prześlugi, jedna z najczęściej wystawianych dziś współczesnych dramatopisarek tworzących z myślą o dzieciach i młodzieży. Od kilku lat jest dramaturgiem Białostockiego Teatru Lalek. Jest absolwentką filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i wychowanką Klubu Młodych Dramaturgów przy polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Ponad to również jest m.in. wielokrotną laureatką konkursu "Szukamy polskiego Szekspira" (1996, 1998, 2000), organizowanego przez ASSITEJ oraz "Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży" (2004, 2005, 2006, 2013 i 2014), organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W 2004 roku otrzymała od "Głosu Wielkopolskiego" Medal Młodej Sztuki. A w 2010 roku została laureatką VII edycji programu "Młoda Polska", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do tej pory napisała ponad 60 sztuk, z czego około 30 zostało już wystawionych. Największym przebojem stała się "Baśń o rycerzu bez konia", której prapremiera miała miejsce w 2005 roku w Teatrze Animacji w Poznaniu. Po kilka inscenizacji miały również takie sztuki jak: "O rycerzu Pryszczyczezu i królewnie Pięknotce", "Pod-Grzybek", "Baśń o grającym imbryku", "Calineczka" czy "O mniejszych braciszkach św. Franciszka".
Oprócz nich napisała albo zaadaptowała na potrzeby sceny również takie teksty jak m.in. "A niech to gęś kopnie!", "Wąż", "Smacznego, proszę Wilka", "Vlada Wampirkowski", "Tristan i Izolda", "Sukno Jeremiasza", "Lis", "Baśń o najlepszym królestwie", "Czarno na białym", "Królestwo za dwie korony", "Sir Camembert", "Królewna Śnieżka", "Śpiąca Królewna" czy "Czerwony Kapturek".
Wystawiali ją różni reżyserzy, np. Janusz Ryl-Krystianowski, Krzysztof Rau, Irena Dragan czy Piotr Tomaszuk. Wielokrotnie po jej teksty sięgał także czeski reżyser Petr Nosalek.
Komentarze:
Brak komentarzy.