chmura tagów
Aktualności
Chcemy, by publiczność dobrze się z nami czuła
2022-11-30
- Zestawimy Koncert na orkiestrę Lutosławskiego z inspirowaną Beatlesami Abbey Road Rhapsody, czyli z Koncertem skrzypcowym napisanym przez skrzypka Guya Braunsteina - mówi Łukasz Borowicz**, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. - Czekamy też bardzo na koncerty pod batutą naszego głównego dyrygenta gościnnego, Paula McCreesha. Dyrygentem-rezydentem w tym sezonie jest oczekiwany przez publiczność i orkiestrę Ariel Zuckermann, który zaprezentuje się także jako... wirtuoz fletu - dodaje Wojciech Nentwig*, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. O planach na kolejne miesiące sezonu 2022/23 i 75. urodzinach Filharmonii rozmawia z nimi Katarzyna Kamińska.
Rozmawiamy długo po udanej inauguracji nowego sezonu, którym Filharmonia Poznańska wkroczyła w swój 75. Jubileusz, i po 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym imienia Henryka Wieniawskiego, który rozpalił emocje i rozgrzał publiczność. W kolejnym miesiącu przygotowujecie Państwo dużo atrakcji. 4 listopada odbędzie się 500. Koncert Poznański!
W.N.: Tradycja tych koncertów jest ewenementem na skalę światową, a jej początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku i pomysłu tzw. Koncertów Warszawskich, które miały przyciągać szeroką publiczność. Odbywały się w Sali Kongresowej, ale zorganizowano ich zaledwie kilka. W Poznaniu natomiast grupa pasjonatów związanych z naszą Filharmonią, na czele z ówczesnym dyrektorem Robertem Satanowskim i redaktorem Romualdem Połczyńskim, postanowiła zorganizować Koncerty Poznańskie. Pierwszy odbył się w styczniu 1962 roku.